ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حادثه 5 دی ماه 99 کلکچال

"عکس: شنبه 6 دیماه 1399 - ایستگاه 3 کلکچال"

پنجم دیماه 1399 یکی از تلخ‌ترین روزهای تاریخ کوهنوردی ایران بود، در این روز تعداد 12 نفر از هموطنان عزیزمان در ارتفاعات کوهستانی تهران جان خود را از دست دادند.

علاوه بر تعداد بالای جان‌باختگان در این روز، رخداد حادثه‌ای با 8 نفر فوتی در ارتفاعات کلکچال، که در زمره کوه‌های آسان و کم‌خطر شمال تهران محسوب می‌شود، بسیار سوال برانگیز بود، از طرف دیگر در بین جان‌باختگان منطقه کلکچال، کوهنوردان با سابقه‌ای وجود داشتند که در کارنامه آنها صعودهای داخلی و خارجی شاخصی به چشم می‌خورد، مانند هادی بهادری و اشکان رضوانی نراقی. آنچه در ادامه می‌خوانید درباره هادی بهادری و اشکان رضوان نراقی و اتفاق 5 دیماه 1399 کلکچال از زبان نگارنده است که سالها با هادی و اشکان کوهنوردی کرده‌ و در تیم جستجوی روز شنبه 6 دیماه 1399 در منطقه کلکچال حضور داشته ام.

درباره هادی بهادری و اشکان رضوانی نراقی

از سال 1385 که با انجمن کوهنوردی دانشجویان دانشگاه تهران شروع به فعالیت کردم با هادی و اشکان آشنا شدم، اونها چند سالی زودتر از من وارد انجمن شده بودند و از اعضای فعال و موثر انجمن در آن دوران محسوب می‌شدند. هادی و اشکان کوهنوردهای بسیار پرتلاش و باپشتکاری بودند و صعودهای بسیار خوبی رو در سابقه کوهنوردی خودشون داشتند، از صعودهای شاخص هادی می‌تونم به صعود زمستانه دماوند (اسفند 85)، صعود زمستانه تیغه‌های دارآباد (دی 86)، صعود گرده آلمانها (مرداد 87)، صعود یخچال سبلان (شهریور 86)، صعود زمستانه دماوند از جبهه شمالی و صعود انفرادی قله کازبک گرجستان اشاره کنم.

هادی بهادری – صعود قله علم کوه از مسیر گرده آلمان‌ها – مرداد 1387

"عکس: هادی بهادری – صعود قله علم کوه از مسیر گرده آلمان‌ها – مرداد 1387"

 

اشکان صعودهای شاخصی از قبیل صعود دیواره علم کوه (مرداد 86)، صعود دیواره بیستون (86)، صعود یکروزه قله دماوند و صعود بیش از 40 قله بالای 4000 متر در منطقه راکی (آمریکا) رو در رزومه خودش داشت. هادی و اشکان علاوه پشتکار و تلاش در کوهنوردی، در سایر جنبه‌های زندگی هم بسیار پرتلاش و موفق بودند، هادی بهادری از سال 89 به مدت 10 سال مدیرعامل آژانس گردشگری سامیت بود، اشکان رضوانی پس از پایان تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران، به آمریکا رفت و موفق به کسب مدرک دکتری در رشته مطالعات شهری از دانشگاه ویسکانسین میلواکی شد و بعد از بازگشت به ایران در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران مشغول به تدریس بود.

اشکان رضوانی نراقی – قله توچال – فروردین 1398

"عکس: اشکان رضوانی نراقی – قله توچال – فروردین 1398"

 

5 دیماه چه اتفاقی در ارتفاعات کلکچال رخ داد؟

پنجم دیماه امسال (1399)، هادی و اشکان بهمراه تعدادی از همنوردان سابق انجمن کوهنوردی دانشجویان دانشگاه تهران، در قالب یک تیم دوستانه تصمیم به صعود قله کلکچال را داشتند، تیم صبح زود از پارک جمشیدیه اقدام به صعود می‌کنند، تعدادی از نفرات تا پناهگاه و تعدادی دیگه تا گردنه اسپیلت (زین اسبی) صعود می‌کنند و هادی و اشکان برای صعود قله کلکچال اقدام می‌کنند، صعودی که هیچگاه بازگشتی نداشت!

طبق فیلمهای بدست آمده از گوشی موبایل اشکان، هادی و اشکان ساعت 10:38 صبح روز جمعه 5 دیماه 1399 در یک هوای سرد ولی بدون باد و طوفان، بر روی قله کلکچال بودند اما متاسفانه بدلیل تغییر ناگهانی شرایط جوی و طوفان شدید، در مسیر بازگشت از قله جان خود را از دست دادند و پیکرشان روز بعد کمی پائینتر از قله کلکچال پیدا شد.

اینکه دقیقا چه عاملی باعث شده که کوهنوردان بادانش و باتجربه‌‌ای مثل هادی و اشکان در مسیر قله کلکچال زمین‌گیر شوند و جان خود را از دست دهند دقیقا روشن نیست و نمی‌توان بطور قطع درباره آن نظر داد.

ما پس از چندین جلسه تحقیق و بررسی سعی نمودیم تمامی شواهد و مدارک مرتبط با حادثه 5 دیماه را جمع‌آوری و مستند نمائیم تا هم به برخی ابهامات پاسخ داده شود و شاید بتواند در آینده از وقوع حوادث مشابه جلوگیری نماید، پیشنهاد می‌کنم فایل پیوست را که توسط جمعی از همنوردان سابق هادی و اشکان در انجمن کوهنوردی دانشجویان دانشگاه تهران تهیه شده است را مطالعه نمائید.

گزارش حادثه 5 دیماه 1399

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید
مطالب مرتبط
17 اسفند 1399
Default Image
گزارش برنامه مدیر سایت

قله پهنه سار | اسفند 85

تاریخ اجرا: 4 اسفند 1385 سرپرست برنامه: مجتبی کیانی راهنما: معصومه حقیقی مسئول امداد: سعید پور حیدری تعداد نفرات شرکت‌کننده: 15 نفر
17 اسفند 1399
Default Image
گزارش برنامه مدیر سایت

آبشار سنگان | اسفند 85

تاریخ اجرا: 4 اسفند 1385 سرپرست: امير شيخ باقری مسؤول فنی : عليرضا مؤمنی تعداد نفرات شرکت‌کننده: 82 نفر
17 اسفند 1399
Default Image
گزارش برنامه مدیر سایت

آموزش اتاق برفی | بهمن 85

تاریخ اجرا: 26و27 بهمن 1385 سرپرست: هادی بهادری مسئول فنی: اردشیر منصوری مربی: عباس علی نژاد تعداد نفرات شرکت‌کننده: 16 نفر